14. 07. 2015 Tomáš Szydlowski
V oblasti řízení výroby existuje velmi zajímavá oblast sběru a vyhodnocení dat přímo z výrobních procesů a pracovišť. V současné době vidíme několik pohledů na toto téma. Z našeho pohledu implementátora informačních systémů situaci vnímáme tak, že jako první mají být zodpovězeny otázky, proč a z jakého důvodu chceme či potřebujeme data z výroby sbírat, evidovat a vyhodnocovat.
Tomuto účelu by měl být následně celý proces implementace a pořízení automatizace podřízen. Mezi klíčové důvody proč se zabývat odváděním výroby patří:
Existuje celá řada technologií, které se skvěle hodí pro účely odvádění výroby. Využívají se
Velmi důležité je, jaké možnosti nabízí samotné prostředí, kde se data mají sbírat. Na základě naší praxe považujeme za podstatné správně definovat nejen způsob sběru dat, ale i využití komplexní znalosti celého výrobního procesu. Velmi často se v praxi ukáže, že původně zamýšlený sběr dat lze provést jinak a efektivněji. Např. jednoduchým záznamem získáme řadu doplňkových dat (např. čas) a správně definované odvádění není administrativně přehnaně náročné. Velmi často se odkryjí tzv. automatické či poloautomatické body vhodné pro definování odvádění.
Velmi příjemné možnosti plynou z následných poloautomatických či automatických realizací následných činností v procesu výroby, jako je např. odvádění surovin do výroby, navádění polotovarů a výrobků do nedokončené výroby či na sklad apod. To už se týká dalších kroků v rámci výrobních procesů a sběru dat. Zásadní je, zda váš implementátor umí data nejen sesbírat, ale následně i správně použít.
Jako implementátoři informačních systémů Helios Orange a DataHub vidíme vysokou přidanou hodnotu v provázání výroby s informačním systémem. Jedna věc je tedy získat samotná data a druhá je následně z těchto dat získat potřebné informace, distribuovat je k uživatelům a reálně je využít ke smysluplným závěrům. Podstatným aspektem je rovněž udržení byrokratické zátěže, které sběr dat ve výrobě sebou přinese, a to na takové úrovni, aby v kontextu zvolených cílů dával tento sběr smysl.
Směr přenosu informace z informačního systému do výroby je jedna z nejsilnějších stránek v oblasti automatizace výroby, které současné technologie umožňují a kterými se zabýváme. Jako nejjednodušší příklad můžeme uvést přenos TPV (technologický postup výroby) či průvodky práce s detaily (operace a její stručný popis, poznámka, nastavení stroje apod.) přímo na displej zařízení konkrétního pracovníka. Aplikací je celá řada: prezentace seznamu surovin, které se musí zamíchat, instrukce k novému stroji a jeho nastavení, které jsou uloženy v informačním systému, informace o zákazníkovi pro mistra, který má na starost expedici, a další. Forma prezentace těchto dat závisí na konkrétním prostředí, může se jednat o terminál určený pro odvádění výroby, terminál výrobní linky či přístroje, displej mobilní čtečky, kterou používá skladník či expedice, LCD televize v expedičním oddělení apod.
Přesně tyto možnosti zajistí informační systém DataHub, který nabízí celou řadu hotových aplikací, umí se provázat nejen s informačním systémem Helios Orange, ale i s dalšími. Jeho největší předností je flexibilita a variabilita, se kterou obklopí vaše výrobní procesy, zajistí sběr dat, propojí jednotlivá zařízení, přidá nový rozměr řízení výroby, skladů a expedice a prováže tyto oblasti s informačním systémem. Jeho zásadní vlastností je dovývoj specifických aplikací na míru vaší výrobě a vašim požadavkům.
Představme si situaci ve strojní zakázkové výrobě, kde neexistuje žádný sběr dat z výroby. Požadavek vedení je, aby došlo ke zlepšení evidence mzdových pokladů a nákladů na práci na jednotlivé zakázky na úrovni evidence práce jednotlivých pracovníků. Pracovníků jsou stovky a počty vykazovaných hodin na jednotlivých zakázkách jsou v desítkách tisíc, tvoří podstatnou část nákladů na jednotlivé zakázky. Dosavadní způsob evidence sestává z papírové evidence pracovníka o počtu odpracovaných hodin na konkrétní činnosti a zakázce, které jednotliví pracovníci odevzdají mistrovi. Ten tato data postoupí asistentce, která je přepíše do jednoduché evidence v Excelu. Následně jsou tato data v patřičné podobě distribuována účetnímu oddělení, mzdovému oddělení a jednotlivým ředitelům (např. pro výrobního ředitele suma hodin celkem na zakázky).
Základní body ke zlepšení:
Dostupná infrastruktura:
Návrh řešení:
Realizace řešení:
3. 02. 2021
Přinášíme krátký popis jednoho z našich pluginů k informačnímu systému Helios Orange. Tento plugin je určen pro plánování kapacit pracovníků strojírenské zakázkové výroby a své místo najde všude tam, kde se primární důraz v oblasti plánování …
23. 06. 2015
Vážení zákazníci, rádi bychom Vás upozornili na právě probíhající letní dokupovou akci – Happy days s Helios Orange, která se koná od 1.7. do 31.7. 2015. Letní slevy na vybrané moduly Vám umožní zvýšit efektivitu využívání …
28. 04. 2017
Vize o Průmyslu 4.0, označovaném též jako čtvrtá průmyslová revoluce, se objevily již v roce 2011 a hlavní myšlenkou tohoto projektu byl vznik tzv. chytrých továren, které budou využívat kyberneticko-fyzikální systémy. Tyto systémy by v budoucnu mohly …
3. 11. 2020
Jistě není nutné v dnešní době zdůrazňovat, jak je důležité mít systém ve svých skladových položkách, aby bylo možné uspokojit požadavky zákazníka vždy k jeho plné spokojenosti. To ovšem předpokládá přesnou evidenci skladových zásob a jejich umístění …
31. 03. 2019
Elegantní řešení pro mobilní obchodní zástupce, kteří mohou zrealizovat objednávku přímo u zákazníka na tabletu pro Helios Orange edice iNUVIO a Helios Orange 2.0. Potřebujete ke svému Helios Orange přehlednou a plně funkční aplikaci pro …
6. 06. 2016
V dnešní době se bez systému řízení kvality neobejde žádná společnost, všechny společnosti prochází pravidelnými interními a externími audity, ze kterých plynou neshody a následná nápravná opatření, které je potřeba vyřešit a také jim preventivním opatřením …
Copyright © 2025 Datamix Solutions s.r.o. – www.datamix.eu – Helpdesk – Sitemap