16. 04. 2021 Tomáš Szydlowski
Každý, kdo implementoval informační systém ví, jak složitý je tento proces a jak spletité jsou cesty od představy až po realizaci. Víme také, jak moc se v některých případech liší představa od výsledné skutečnosti. V tomto článku se zaměříme na 3 klíčové ingredience doprovázející prakticky každou úspěšnou implementaci ERP systému.
Samotný informační systém, v našem případě Helios Orange, je produkt jako každý jiný. Má svého výrobce, historii, konkurenci a uživatele.
Jedna z prvních věcí je, že si vybíráte informační systém z konkrétní třídy. V našem případě je to třída označovaná jako SMB – segment trhu malých a středních společností. Ze zaměření a nastavení systému Helios Orange je zřejmé, že je přizpůsoben právě tomuto segmentu a hodí se sem ze své podstaty nejlépe.
Co je s produktem neodmyslitelně spojeno je jeho funkčnost, oblasti, které pokrývá, a určitá forma přístupu k uživatelům. Helios Orange, podobně jako ostatní produkty ze stejné třídy, nabízí velmi vysokou míru přizpůsobení a z tohoto pramení, že se nejedná o „krabicový“ produkt, který si můžete koupit, nainstalovat a začít používat. S produktem typu Helios Orange je spojeno určité množství práce: implementace, nastavení, které změní a upraví výslednou podobu systému vůči firemním procesům a potřebám, a v neposlední řadě také zaškolení uživatelů. Ve výsledku, v kontextu s definovanými cíli implementace, musíte dojít k lépe využitelnému systému, než s přednastaveným „krabicovým“, který si kupujete tak jak je, tedy bez možnosti přizpůsobení. Nutnost přizpůsobení vnímáme ze strany dodavatele jako zlomový bod, jestli je pro Vás tento typ informačního systému vhodný. Nemá smysl, a často to vyjde najevo již v samotném začátku obchodního případu, používat „kanón na vrabce“.
Co se týče pojetí produktu a konkurence – když se zamyslíte a představíte si, že budete výrobcem informačního systému, určitě velmi brzy zjistíte, že cokoliv dobrého se objeví v konkurenčním produktu, musíte i Vy brzy zahrnout do svého řešení. Tedy jednotlivé produkty ze stejné třídy se časem funkcionálně vyrovnávají. Tento rys můžete sledovat např. nad jednotlivými oblastmi, které každý informační systém pokrývá. Snad neexistuje úspěšný informační systém, který by nenabízel pokrytí stejných oblastí, jako např. účetnictví, mzdy a personalistika, výroba, obchod, sklady apod. Je pravda, že každý produkt může uchopit danou oblast různě, ale obsahově jsou produkty dané třídy vyrovnané.
Nás těší, že Helios Orange je z pohledu rozšířenosti mezi zákazníky prakticky nejúspěšnější informační systém ve své třídě v České republice. S tím souvisí i množství konzultantů a rozsáhlost partnerské sítě, tedy počet firem, kterou jsou schopné úspěšně zvládnout implementaci tohoto informačního systému. Zákazník navíc získává výhodu, má možnost volby mezi jednotlivými dodavateli. Toto je klíčové, protože informační systém si zpravidla nepořizujete na krátkou dobu a chcete proto spolehlivého, dlouhodobě udržitelného, kvalitně vyškoleného partnera, dodavatele informačního systému.
Implementátor informačního systému je především dlouhodobý partner, který Vás bude provázet nejen na začátku, ale i během celého období, po které budete informační systém používat.
Kvalitu implementátora je zpočátku těžké z pohledu kupujícího rozpoznat. Je obrovskou výhodou, když máte možnost implementátora bez dramatických dopadů vyměnit a ponechat si již naimplementovaný informační systém. Tato vlastnost prostředí (existuje silná skupina implementátorů) nutí každého implementátora z dané skupiny v rámci jednoho produktu k profilaci a zaujetí místa na trhu, ve kterém on hraje prim. Ptejte se na to, v čem je implementátor nejlepší, s čím vším a jak je schopen Vám reálně pomoci.
Klíčoví jsou zde především lidé, tzn. konzultanti, programátoři a vedoucí projektů. Důležitou vlastností, která je v první fázi skrytá za bezvadným vystoupením obchodníka a líbivou prezentací, jsou vnitropodnikové procesy na straně implementátora, které zajišťují sběr Vašich požadavků, tzv. hot-line. Reakční doba na jednotlivé požadavky, nejenom v čase implementace, ale zvláště po ní, se stane jednou z klíčových oblastí spokojenosti či nespokojenosti s užíváním informačního systému.
Další otázkou je vytváření dokumentace k těm částem informačního systému, které jsou Vám upraveny na míru. Ptáte se proč? Během implementace jsou sice všichni uživatelé odborně proškoleni, ale během užívání tyto znalosti různě kolísají. Co teprve, když přijmete nové zaměstnance? V tu chvíli oceníte kvalitní a dostupnou dokumentaci k Vašemu projektu.
Reference jsou vodítkem, jak se zorientovat v osobě implementátora na první pohled. Pracuje pro podobné firmy, jako jsme my? Je ochoten zprostředkovat referenční návštěvu, předat kontakty, hraje otevřeně a fér? Zavolejte k jeho zákazníkům, poptejte se, nechte si uvést doporučení, ale i slabé stránky. Informační systém přeci nekupujete každý rok a celá implementace představuje značné zatížení běžného chodu firmy, proč se tedy nezeptat již na začátku.
Poslední ingredience není o nic méně důležitá než výše uvedené, ale proti předchozím dvěma záleží více na Vás. Pokud ve své firmě najdete člověka, který je tzv. tahounem implementace a je schopen zaštítit implementaci u Vás, máte z poloviny vyhráno.
K tomuto člověku byste měli přizvat tzv. garanty za klíčové oblasti, např. účetnictví, výrobu apod. Nabízí se zde např. výrobní ředitel, nicméně si musíte uvědomit, že vedoucí a ředitelé, zvláště ve výrobách, nedisponují potřebným množstvím času a proto nebývají vhodným kandidátem na pozici garanta.
Váš tým společně s implementačním týmem dodavatele tvoří výkonné jádro a hnací motor celé implementace. Nasazení informačního systému je proces poměrně složitý a jeho kvalita závisí na spoustě faktorů. Nejdůležitějším faktorem je kvalita lidí, kteří se na tomto procesu podílejí a precizní definice požadavků. Velký důraz je kladen na schopnost lidí společně dotáhnout věci do požadovaného stavu, zkrátka, že vše „dopadne“.
V každém případě by měli Vaši lidé definovat cíle implementace a jejich klíčové části. Nad těmito cíli se společně s implementátorem musí zvolit cesta a způsoby vyhodnocení splnění jednotlivých částí implementace. Např. jako součást pořízení nového ERP Helios Orange chcete pořídit i řízení skladů za pomoci čárových kódů a mobilních čteček. Cílem tohoto kroku má být podstatné zjednodušení zaměstnávání brigádníků v době tzv. špiček, kdy chcete zkrátit zaškolení úplně nového skladníka ve věci práce s ERP na 30 minut, místo předchozích x hodin. Tedy zjednodušíte agendu personálního posílení ve skladech v době, kdy to budete potřebovat, dále pak snížíte chybovost samotné expedice o předem definovaná procenta.
Závěrem, sečteno a podtrženo. Dvě skupiny lidí se starají o nasazení jednoho produktu. Znalosti, odbornost, organizovanost, systematičnost a elán obou skupin se výrazným způsobem podepíší na tom, jestli s informačním systémem bude Vaše firma růst, zda tento důležitý element řízení využijete s plným potenciálem nebo jenom z části.
29. 08. 2019
Zajímáte se o rozvoj firem, řízení, procesy a informační technologie k tomu určené? Jste nadšenec do těchto témat? V tom případě investujte pouze svůj čas do semináře, který pořádáme dne 25. září 2019 v Olomouci. …
8. 07. 2015
V dnešní době asi každý zná situaci, kdy je zavalen spoustou obchodních aktivit a má problém je z hlavy uřídit. Jak ale potom můžeme dosáhnout dlouhodobě prospěšných vztahů se zákazníky, když se nám často stane, …
5. 01. 2017
Vážení zákazníci, děkujeme za Vaši přízeň a přejeme Vám krásné prožití vánočních svátků a do nového roku hodně osobních i pracovních úspěchů.
15. 12. 2015
Vážení zákazníci a obchodní partneři, rádi bychom Vám poděkovali za Vaši přízeň a zároveň popřáli…
8. 07. 2016
Vážení obchodní partneři, bylo nám nesmírnou ctí se s Vámi sejít na čtvrtečním semináři Helios Orange pořádaný společností DATAMIX Solutions, s.r.o. Seminář se konal v areálu Vědeckotechnickém parku UP v Olomouci. Celý den proběhl ve velmi příjemné a uvolněné …
28. 04. 2017
Vize o Průmyslu 4.0, označovaném též jako čtvrtá průmyslová revoluce, se objevily již v roce 2011 a hlavní myšlenkou tohoto projektu byl vznik tzv. chytrých továren, které budou využívat kyberneticko-fyzikální systémy. Tyto systémy by v budoucnu mohly …
Copyright © 2025 Datamix Solutions s.r.o. – www.datamix.eu – Helpdesk – Sitemap