21. 05. 2015
DATAMIX
O „ajťákách“ se říká spousta zvláštních věcí, hlavně vládne představa, že jsou to podivíni, kteří pomalu neznají ani denní světlo. Tak hrozné to ale naštěstí není, jsou to civilizovaní mladíci, jak ukázala nová studie, která vypovídá o životě vývojářů.
Server Stack Overflow zveřejnil výsledky svého výzkumu mezi více než 26 000 programátory z celého světa, kterého se dokonce účastnilo 243 Čechů a 68 Slováků. A co jsme se tedy o vývojářích dozvěděli?
„Ajťákovi“ je kolem 30
Průměrný věk programátora je 28,9 let a narodil se tedy v dubnu roku 1986. Nečekaně jsou téměř všichni „ajťáci“ muži – 92%. Ti nejmladší jsou v rozvojových zemí, naopak v zemích prosperujících je jejich věk vyšší. Nejvíce uživatelů má v průměru kolem 2 až 5 let zkušeností (32,4%), pro zajímavost, pouze asi ¼ programátorů na celém světě má více jak 10 letou zkušenost z praxe.
Téměř polovina programátorů je samouků (41,8%), bakaláři jim však těsně šlapou na paty (37,7%) podobné procento jedinců získalo vědomosti při práci. Vysokoškoláků, kteří dokončili i druhý stupeň VŠ je významně méně (18,4%).
Klasické technologie vedou, ale na paty jim šlapou novinky, a kdo je ovládá, má super plat
Mezi nejoblíbenější technologie patří standardně JavaScript, PHP, SQL, Java, C#, Python a C++. Na paty jim však začínají šlapat AngularJS a Node.js., které si jistě také najdou své místo. Podle používané technologie se pak odvíjí i výše platu. Nejlépe jsou placeni vývojáři Objective-C, Node.js, C# a C++. Všebecně je pravidlem, že čím méně používaný jazyk či novější technologie, tím je vývojář lépe hodnocen.
Když je řeč o platu, zřejmě nikoho nepřekvapí, že čím více na západ, tím větší odměna. Proto v USA není výjimkou měsíční plat až k 200 000 Kč, kdežto v západní Evropě je to již polovina a u nás čtvrtina.
Vývojáři na svých strojích mají nejčastěji Windows (54,3%), OS X (21,5%) a pak hned Linux (20,5%). Ano, opravdu je to téměř čtvrtina z respondentů, oproti běžným uživatelů, kde je obliba Linuxu mizivá (cca 1%).
Kofein ve všech podobách a práce jako hobby
Životabudičem pro „ajťáky“ je kofein, a to nejen v podobě kávy, ale i čaje a dalších nápojů. Ale i když se musí nabudit, jejich práce je pro ně velmi často koníčkem. Skoro ¾ respondentů věnuje alespoň dvě hodiny času týdně ještě projektům pro vlastní potěšení nebo open-source projektům.
A i přesto, že sedí většinou soustředění každý sám u svého PC, jsou to týmoví hráči, kteří drží spolu a navzájem si pomáhají. Proto také tuto studii Stack Overflow 2015 Developer Study vyplnilo takové množství respondentů, když prvotní výzva šla z jejich řad.
A jak u nás?
I u nás v Datamixu jsme jeden tým, co drží pohromadě. Zkušenosti sbíráme už 9 let od roku 2006, provedeme v průměru 3448 hodin konzultací ročně, najezdíme asi 130 000 km za rok a hýčkáme si aktuálně 52 spokojených zákazníků. Pokud budete potřebovat pomoci i ve vašem byznysu, ať už s uspořádáním a monitorováním výroby nebo třeba se mzdovou a personální agendou, určitě se na nás obraťte, dáme vašemu podnikání řád!