4. 05. 2015
DATAMIX
Ve výrobě je na začátku velmi důležité dobře postavit celý systém, na kterém pak závisí ekonomické výsledky celé firmy. Často se některé postupy šijí horkou jehlou a vznikají místa, kde by se daly procesy nastavit lépe. Proto v době rozvahy výsledků za minulý rok mnohdy dochází k rozpakům jak to, že plánované úsilí nepřineslo tolik, kolik se očekávalo.
Když se problém odhalí včas, je to dobře a je možné s ním začít pracovat a napravit ho. Časté jsou ale i případy, kdy vedení firmy výsledky akceptuje jako běžné a nevidí například možné úniky, kterým by se dalo zabránit úspěšným plánováním a zamezením plýtvání.
Důsledky plýtvání
Plýtvání se dá definovat jako vše, co přidává zbytečné náklady k produktům či službám, bez toho, aby to zvyšovalo jejich hodnotu. Dá se na to také pohlížet tak, že plýtvání navyšuje cenu o takovou částku, kterou zákazník už nechce uznat jako hodnotu a zaplatit, a tím firmě klesají zisky a promarňují se příležitosti.
Častým jevem také bývá, že vedoucí pracovníci mají povědomí o tom, že k plýtvání a zbytečným ztrátám z nějakého důvodu dochází, ale nejsou schopni tento problém dobře rozpoznat a vyřešit.
Důsledkem plýtvání ve výrobě jsou pak špatně uzpůsobené procesy, nevyužité či málo využívané stroje, vysoké zásoby, rozpracovaná výroba, vysoké procento chybně zpracovaných výrobků, velké množství vícepráce, složité a nepřirozené materiálové toky, ale i stálé skluzy v plánu a další.
Eliminace plýtvání a rozpoznání chyb přináší nejen ekonomická pozitiva, ale i zlepšování pracovních procesů a zeštíhlení výroby.
Eliminace a protiopatření
A jaké jsou možné kroky k odhalení těchto slabých míst? Je důležité vypátrat a definovat činnosti, které nepřináší užitek či hodnotu a přidělávají více práce nebo zesložiťují pracovní procesy. Je také velmi prospěšné znát obecně místa, na kterých je možné identifikovat plýtvání i bez složitých analýz.
Pak přichází na řadu poznání a zavedení principů a opatření, které slabá místa odhalí. Těch může být mnoho, ať už správná metodika práce a pracovních postupů, kvalitní využívání zdrojů či financí a mnoho dalšího. K narovnání plánování výroby vás mohou inspirovat i naše dřívější články o McKinsley 7s framework nebo o vymahatelnosti úkolů.
Řešení, které přinese řád
Dnes vám však chceme představit software, který vám pomůže, i když nevládnete teoretickými znalostmi nebo se potřebujete věnovat samotnému byznysu a nemáte tolik času k často zdlouhavým analýzám. Jedná se o řešení DataHub, které je určené hlavně do oblastí výroby, řízení skladů, expedice a logistiky. Hlavním přínosem řešení DataHub je provázání jednotlivých výrobních zařízení s informačním systémem.
Díky němu totiž doslova propojíte informační systém až k jednotlivým přístrojům a sbíráte data, na základě nichž můžete lépe ovládat a řídit celou společnost. DataHub je jedinečný v možnosti propojení a nastavení ideálního souladu ve firemních procesech, informačních systémech, koncových zařízeních, ale i mezi samotnými pracovníky.
Pokud i u vás cítíte potřebu, že je třeba důsledněji monitorovat chod firmy či výroby, kontaktujte nás. Datamix Solutions vám už ukáže, jak vzít otěže úspěšného plánování výroby do svých rukou.